where best players are headed
Metro area high school seniors who signed letters of intent with NCAA Division I football programs (FBS or FCS):
NamePositionHigh schoolCollege
Oluwakolade AmusanLBWoodburySouth Dakota
Nico BoldenDBWoodburyNew Mexico
Brock BoltmannQBEdinaNorth Dakota
Levi BrownLBRosevilleSouth Dakota State
Nathan BurschTEWoodburyMinnesota
Devon CampbellWRHopkinsSouth Dakota State
Isaiah CherrierRBMound-WestonkaW. Illinois
Luke ChuolDECentennialSouth Dakota
Graham DeVoreTEMahtomediNorth Dakota
Matt GilrayOLBurnsvilleSouth Dakota
Austin HoppOLMinnetonkaW. Illinois
James JacksonDECretin-Derham HallYoungstown State
Alex JensenTEWayzataSouth Dakota
Nash JensenOLOsseoNorth Dakota State
Connor KruseOLWaconiaNorth Dakota
Malik LoftonCBHopkinsSouth Dakota State
Dominik LondonRBEast RidgeMinnesota
Boye MafeDLHopkinsMinnesota
Jalen MorrisonDLWoodburyNorth Dakota
Grant RyerseKEast RidgeMinnesota
Alex SpillumQBChanhassenCoastal Carolina
Tanner SundtDEFarmingtonNorth Dakota State
NCAA Division II schools
• Augustana: Denzel Fondungallah (Cretin-Derham Hall); Ben Kemp (Henry Sibley); T.J. Liggett (Rosemount); Aaron Moore (Minnetonka); Sam Roble (Chanhassen); Ryan Wesp (Anoka).
• Bemidji State: C.J. Adams (Cooper); Brandon Alt (Park of Cottage Grove); Brendan Beaulieu (Park of Cottage Grove); Tyler Beutz (Princeton); Deante Book (Centennial); Jalen Frye (Mahtomedi); Scott Gustafson (Chanhassen); Alex Hunter (Lakeville North); Zollie Kaplan (St. Louis Park); Greg Rolff (Chaska); Ben Sammon (Eastview); Keshaun Story (Centennial); Jake West (Woodbury).
• Concordia (St. Paul): Opemipo Aghenu (St. Paul Central); Ovie Embu (Hastings); Marcus Haskins (East Ridge); Arik Johnson (Simley); Matt Montgomery (Howard Lake-Waverly-Winsted); Jake Shepley (Burnsville).
• Minn.-Crookston: Justin Geisen (Mounds View); Mark Gores (Woodbury); La'ryountae Taylor (Minneapolis Henry); Tavian Tumbleson (Mahtomedi); Keagan Williams (Chanhassen); Jacob Zwieg (Irondale).
• Minn.-Duluth: Hunter Christenson (Totino-Grace); Brent Laing (Lakeville North); Josh Ojile (Spring Lake Park); Zach Ojile (Spring Lake Park); Garrett Olson (Minnetonka); Adam Ryski (Eden Prairie); Chase Sullivan (Mahtomedi); Javien Versey (Minneapolis Henry); Kurtis Weigand (Blaine).
• MSU Mankato: Matthew Moczysnki (Armstrong); Sam Smith (Anoka).
• MSU Moorhead: Isaac Ferm (Farmington); Darby Grengs (Farmington); P.J. Lombard (Anoka); Josh Miser (Hastings).
• Northern State: Tylar Lindell (New Prague); Jackson Ness (New London-Spicer); Isaiah Nolan (St. Michael-Albertville); Jake Staats (Burnsville).
• St. Cloud State: Kole Hinrichsen (Farmington); Tanner Teige (Big Lake).
• SW Minnesota State: Zion Allen (Maple Grove); Nick Cayler (Delano); Carter Damlo (Waconia); Damien Gordon (Cooper); Bobby Hosch (Columbia Heights); Jake Hendricks (Waconia); Shad Kebaso (St. Paul Harding); Tony Madison (Cooper); Isaiah Nelson (Hutchinson); Bryce Oslund (Lakeville North); Shane Sande (Apple Valley).
• Winona State: Blake Huebner (St. Francis); Mario Lewis (Apple Valley); Tyler Knutson (Prior Lake); Mykal Howard (St. Louis Park); Ryan Kusch (Totino-Grace); Jake Milbauer (East Ridge).